90 rocznica urodzin Alberta Langra Drukuj Email
 Życzenia z okazji 90 rocznicy urodzin od kolegów kombatantów dla jubilata Alberta Langra w Pszowie.
 
 
 
 
 
To już trzeci z grona kombatantów Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Pszowie, który w tym roku, w dniu 16 październiku 2009 roku, obchodził jubileusz 90 rocznicy urodzin. Tym razem będzie to kolega Albert Langer, były żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a dzisiaj członek Koła Miejskiego w Pszowie.

Ale zanim został żołnierzem trzeba było dorosnąć, skończyć Szkołę podstawową, zdobyć zawód który pozwoliłby na ułożenie sobie w przyszłości życia. Dlatego po ukończeniu Szkoły Powszechnej uczył się zawodu masarskiego, w którym później pracował w firmie Siemki w Pszowie. Snuł plany na świetlaną przyszłość która się nie spełniła. Zamiast niej wybuchła II Wojna Światowa. Młody Albert pomagał rodakom gdzie tylko mógł. W dniu 1 września wraz z innymi wynosił broń z wieży kościelnej  w bezpieczne miejsce aby nie dostała się w ręce wroga. Pomocy rzeczowej i finansowej udzielał też wszystkim ewakuowanym i prześladowanym przez władze niemieckie polskim rodzinom.
Podpisał jednak pod przymusem zaszeregowanie do III grupy narodowościowej. W lutym 1943 r. został powołany do służby wojskowej w Armii Niemieckiej. Po przeszkoleniu został wysłany na front zachodni. W listopadzie 1944 r. dostał się do niewoli wojsk sprzymierzonych we Francji. Będąc w obozie jenieckim , pod przybranym nazwiskiem „Wojciech Śmigły" zgłosił się ochotniczo do służby w Wojsku Polskim. W dniu 5 stycznia 1945 r. został przyjęty do służby i skierowany do Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem Brytyjskim. Otrzymał przydział do 3-ciej Dywizji Strzelców Karpackich. Walczył w jej szeregach do końca wojny. W maju 1947 r, został zdemobilizowany i powrócił do kraju..
Po powrocie do domu, zgłosił się do pracy w Kopalni Węgla Kamiennego „Anna" w Pszowie, gdzie został przyjęty w charakterze kowala. Na tym stanowisku pracował do czasu przejścia na emeryturę tj do 1984 roku. Wszystkie te przeżyte lata i wydarzenia życiowe przesuwają się dzisiaj jak w kalejdoskopie. Czasem wraca do wspomnień, kiedy przychodzą goście z kwiatami i życzeniami urodzinowymi.
      Kolego Albercie, Szanowny Jubilacie!  Dzisiaj o Tobie nie sposób zapomnieć. W dniu Twojego Jubileuszu, 90 Rocznicy urodzin, w imieniu wszystkich kolegów kombatantów Koła Miejskiego w Pszowie, przekazujemy Ci za pośrednictwem delegacji Zarządu Kola Miejskiego w Pszowie, skromny upominek, kwiaty a wraz z nimi życzenia najdłuższych lat życia, w zdrowiu i szczęściu osobistym oraz wszelkiej pomyślności
Przekazujemy Ci również List Gratulacyjny od Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach jako dowód pamięci o Tobie i Twoich czynach które w życiu dokonałeś dla naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej.

 
 
 
   
   
telefon kontakt forumt
BIP sekap
KPSK
SMS
facebook
jubileusz
orlik
francja
wku
UE
katalog firm
UE
WFOSIGW
UE
Œwiadomy Obywatel
Lodowisko
Turystyka
Droga Poludniowa
galeria
bazylika
radio
roefs

Informujemy, iż serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. Kliknij TUTAJ aby ukryć ten komunikat.