Henryk Rzodeczko Drukuj Email

 

             Henryk Rzodeczko urodził się 30 września 1872 roku w Lasakach, powiat raciborski. Z zawodu był zagrodnikiem. W latach 1920-1939 był Naczelnikiem Gminy Pszów, w 1922 roku został zaprzysiężonym Urzędnikiem Stanu Cywilnego a w 1923 roku został zaprzysiężony na stanowisko sędziego rozjemczego w okręgu pszowskim. Wielki patriota, zasłużony działacz narodowy okresu powstań śląskich był wielokrotnie odznaczany orderami powstańczymi oraz medalami honorowymi za działalność samorządową. Zgodne z ówczesnymi przepisami jako Naczelnik Gmny pełnił również funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie. Udzielał się również w  towarzystwa śpiewaczym „Paderewski”. Henryk Rzodeczko ufundował jedną z najpiękniejszych Kaplic Kalwarii w Pszowie  - Kaplicy nr 7  „Drugi Upadek”.

Na posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej 2 kwietnia 1945 roku został ponownie wybrany naczelnikiem gminy. Ze względów zdrowotnych zrezygnował z funkcji 31 sierpnia 1945 roku. W tym samym roku Gminna Rada Narodowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pszów.

Zmarł 7 czerwca 1946 roku i został pochowany na starym cmentarzu przy ul. Paderewskiego. W latach 80-tych ubiegłego wieku jego grób został przeniesiony na nowy cmentarz. 18 czerwca 1946 roku na wniosek Gminnej Rady Narodowej uwzględniając nieocenione zasługi Henryka Rzodeczki uchwaliła jednogłośnie przemianowanie części ulicy Raciborskiej od kościoła do skrzyżowania tak zwanego „Myta” na ulicę imieniem Henryka Rzodeczki.

 

 

           

 

 
 
   
   
telefon kontakt forumt
BIP sekap
KPSK
SMS
facebook
jubileusz
orlik
francja
wku
UE
katalog firm
UE
WFOSIGW
UE
Œwiadomy Obywatel
Lodowisko
Turystyka
Droga Poludniowa
galeria
bazylika
radio
roefs

Informujemy, iż serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. Kliknij TUTAJ aby ukryć ten komunikat.