HISTORIA OGRODU DZIAŁKOWEGO Drukuj Email
Historia ROD "Jedność"
 
 
    Ogród został założony w 1933r. na gruntach Skarbu Państwa przy dawnej ulicy Rydułtowskiej przez radę Gminy w Poszwie. Teren został ogrodzony, wybudowano trzy studnie, oraz zbiornik wodny. Pierwszym prezesem został Karol Michałek, a Ogród został członkiem Towarzystwa Ogrodów Działkowych.

W 1940r. został przeniesiony na obecne miejsce, ponieważ KWK”Anna” potrzebowała teren na składowanie skały płonnej.

W 1946r. Ogród przyjął nazwę Pracowniczy Ogród Działkowy „Jedność”. Nadzór nad ogrodami pełniły Centralne Związki Zawodowe, natomiast patronat pełniło Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Pszowie.  W dniu 5 lipca 1958r. Ogród święcił Jubileusz 25-lecia powstania, z tej okazji został ufundowany sztandar, który dziś służy reprezentacyjnie działkowcom

W 1974r. oddano do użytku Dom Działkowca wybudowany społecznie przez działkowców, przy znacznej pomocy władz Miasta, Wojewódzkiego Zarządu Ogrodów Działkowych w Katowicach, oraz dyrekcji kopalni „Anna”. W dniu 6 maja 1981r. weszła w życie Ustawa o pracowniczych ogrodach działkowych, powstała samorządna, niezależna organizacja społeczna Polski Związek Działkowców. Pracownicze Ogrody Działkowe uznano za instytucję użyteczności publicznej, stanowią składnik terenów zielonych, oraz terenów rekreacyjnych w mieście. W ten sposób częściowo przyczyniamy się do realizacji zadań własnych gminy.

Ze względu na częste remonty domu Działkowca coraz bardziej niszczejącego na skutek występujących szkód górniczych, Zarząd ogrodu wystąpiło dyrekcji KWK”Anna” o odszkodowanie. Za uzyskane pieniądze w 1982r. przy pomocy Urzędu Miasta w Wodzisławiu przystąpiono do budowy nowego Domu Działkowca, po ustabilizowaniu się szkód górniczych wyremontowano i przeznaczono na pomieszczenia biurowe, magazyn oraz zaplecze gospodarcze.

W latach następnych inwestycje poszły w kierunku budowy linii kablowej do zasilania altan w energię elektryczną, wybudowano sieć wodociągową, zainstalowano wodomierze na każdej działce, utwardzono część dróg trylinką, wybudowano boisko i plac zabaw dla najmłodszych, zainstalowano nowe bramy wjazdowe, sfinalizowano remont ogrodzenia głównego działek.

Dzięki staraniom Zarządu, w dniu 30.03.2000r. podpisano Umowę ze Starostą Powiatu Wodzisławskiego na wieczyste użytkowanie gruntów.(99 lat.) W 1993r. Ogród został odznaczony przez Krajową Radę PZD odznaką „Zasłużony Dla Polskiego Związku Działkowców” w 1997r. Ogród otrzymał tytuł „Pracowniczy Ogród Działkowy 100-lecia” nadany przez Krajową Radę PZD. W tym samym roku odznaczony przez Radę Miasta w Pszowie odznaką „ Zasłużony Dla Rozwoju Miasta Pszowa”.

 


 
 
 
   
   
telefon kontakt forumt
BIP sekap
KPSK
SMS
facebook
jubileusz
orlik
francja
wku
UE
katalog firm
UE
WFOSIGW
UE
Œwiadomy Obywatel
Lodowisko
Turystyka
Droga Poludniowa
galeria
bazylika
radio
roefs

Informujemy, iż serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. Kliknij TUTAJ aby ukryć ten komunikat.